Najnowsze informacje

Bankowy kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest jednym z kredytów, o które można ubiegać się w momencie, kiedy konsumentowi brakuje pieniędzy na zrealizowanie jednego ze swoich planów. Dlatego kredyty można zaciągać na remont mieszkania czy domu, na kupno działki czy budowę domu.shutterstock_195738788

Można również starać się o otrzymanie kredytu na kupno jakichś domowych urządzeń czy wakacyjny wyjazd. Większość osób woli zaciągać zwykłe kredyty, które nie obciążają hipoteki domu czy mieszkania. Wówczas, w razie braku spłaty kolejnych rat kredytowych najpierw komornik będzie starał się o pokrycie kosztów kredytu z domowych urządzeń dłużnika, a dopiero na końcu bank będzie mógł zająć jego dom. Nieco inaczej jest z kredytem hipotecznym.

Zasady kredytu hipotecznego

Kredyty hipoteczne udzielane są pod zastaw jakiejś nieruchomości, na przykład działki budowlanej czy domu. Mogą być także udzielane pod zastaw dopiero budowanego domu, jeżeli jego właściciele są w stanie przedstawić bankowi dokładny plan budowy i taką wycenę budynku na podstawie której będzie można stwierdzić, że po jego wybudowaniu i ewentualnej sprzedaży bank odzyska udzielone komuś pieniądze. W ten sposób kredyt hipoteczny staje się szansą na uzyskanie pieniędzy dla tych osób, które nie są w stanie przy wykorzystaniu jedynie własnych środków wybudować nowego domu, a nie posiadają tak dobrze płatnej pracy, która mogłaby zapewnić pracowników banku, że będą w stanie spłacić udzielony sobie kredyt. Trzeba przecież pamiętać, że zajęcie nowo wybudowanego domu przez bank jest tylko najpoważniejszą konsekwencją braku spłaty kredytu i do takiej sytuacji w ogóle może nie dojść, jeżeli dłużnik będzie starał się stopniowo zmniejszać swoje zadłużenie wobec banku. Dlatego warto przed podpisaniem konkretnej umowy kredytowej dokładnie dowiedzieć się o to, na jakich zasadach będzie taki kredyt spłacany i znaleźć dla siebie najlepszy kredyt hipoteczny. Wówczas nie trzeba będzie martwić się o to, że pracownicy banku zbyt szybko podejmą decyzję o przejęciu czyjegoś domu.

Aktualny ranking kredytów hipotecznych dostępny jest na tej stronie.