Najnowsze informacje

Bezpieczeństwo lokaty – od czego zależy?

Zastanówmy się dziś nad tym, czy nasze lokaty są bezpieczne. Wiele się mówi ostatnimi czasy o niezbyt stabilnym systemie bankowym, o tym, że lokaty bankowe w każdej chwili mogą zostać zlikwidowane na przykład dlatego, że bank upadnie. Oferty kont oszczędnościowych

Z drugiej jednak strony jaką mamy alternatywę? Inwestowanie w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy nieruchomości? To nie zawsze się sprawdza i zdaje egzamin. Poza tym na pewno lokata jest tak czy inaczej bardziej bezpieczna niż wszelkiego rodzaju akcje. A może trzymać pieniądze w domu? Pod poduszką, albo zakopane gdzieś na dworze? Pytań jest wiele, a my postaramy się odpowiedzieć choć na część z nich.

Bezpieczeństwo systemu bankowego

Nawet najlepsza lokata nie zagwarantuje nam stu procentowego bezpieczeństwa kapitału niezależnie od kwoty jaką zdeponujemy. Życie jest różne i tak naprawdę wszystko się może zdarzyć. Trzeba mieć świadomość tego, że pomimo wielu regulacji na rynku, pomimo tego, że coraz więcej osób ufa bankom, to jest minimalne prawdopodobieństwo, że któregoś dnia lokaty nam po prostu wyparują, że znikną pieniądze z konta. Na całe jednak szczęście powstał Bankowy Fundusz Gwarancyjny, którego zadaniem jest chronienie lokaty przed zawirowaniami na rynkach finansowych. Lokaty bankowe są tam bezpieczne do stu tysięcy euro. Nawet jeżeli jakiś bank upadnie, to specjalny fundusz wypłaci nam odpowiednią ilość gotówki.

Pieniądze w domu?

Pieniądze możemy także trzymać w domu. Pamiętajmy jednak, że oprocentowanie lokat, które możemy sprawdzić http://polskabankowosc.com.pl/ranking-lokat-bankowych/ – powoduje, że gwarantują one nam zysk. Do domu także ktoś może nam się włamać, może mieć miejsce jakieś niespodziewane zdarzenie, coś zupełnie nieprzewidzianego. Mamy tu na myśli zarówno różnego rodzaju kataklizmy – jak wichury, czy huragany, ale także pożar czy powódź. To zdarza się w Polsce raz na jakiś czas. Pieniądze z domu ktoś może ukraść, a lokata jest pod tym względem bardziej bezpieczna, bowiem banki są ubezpieczone i mają odpowiednią ochronę – na przykład są to kamery, ochroniarze i tym podobne zabezpieczenia.