Najnowsze informacje

Czym grozi wcześniejsze zerwanie lokaty bankowej?

Wiele z nas posiada dziś lokatę bądź nawet kilka różnych lokat w bankach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ lokaty bankowe są zakładane przez coraz większą ilość osób. Również banki mogą poszczycić się ciekawymi ofertami, które zawierają wysokie oprocentowanie lokat co z pewnością przyciąga wiele klientów. Lokaty bankowe możemy założyć na różny czasu, między innymi na kwartał, pół roku czy też rok czasu. Wyróżnia się także lokaty jednodniowe, które w ostatnim czasie stały się niezmiernie popularne, dlatego też coraz więcej banków posiada takie lokaty w swojej ofercie. Co jednak zrobić jeśli chcemy zakończyć lokatę przed upływem jej terminu? Jak wygląda zerwanie takiej lokaty? I czy poniesiemy jakieś koszta bądź inne konsekwencję? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.lokata bankowa

Zerwanie lokaty

Zakładając lokatę wiemy na jakie warunki się zgadzamy. Najczęściej więc doskonale orientujemy się jakie konsekwencje może przynieść zerwanie lokaty bankowej przed czasem. Najczęściej ponosimy koszta finansowe, jednakże z pewnością nie stracimy żadnej części naszego wkładu. Przykładowo: jeżeli wpłaciliśmy na lokatę bankową kwotę dwóch tysięcy złotych, to nawet jeśli zerwiemy umowę przed czasem, możemy mieć pewność, że te dwa tysiące otrzymamy z powrotem. Jednakże możemy utracić odsetki, które na tej lokacie narosły, czyli nie mamy z niej żadnych zysków. Dlatego też jeśli planujemy założyć lokatę powinniśmy przemyśleć lokatę dynamiczną. Lokata dynamiczna chroni nas przed utratą odsetek w wypadku wybrania części pieniędzy bądź całości. Dzięki tej lokacie mamy stały dostęp do swoich pieniędzy, a także niezależnie od terminu jej zakończenia mamy z niej zysk.

Jak więc widać zerwanie lokaty nie przynosi potężnych konsekwencji. Nie trzeba więc panicznie się tego obawiać. Nie tracimy swojego kapitału, nie płacimy też żadnej kary za wcześniejsze zerwanie umowy. Jednak na pewno jest to nieopłacalne, ponieważ trzymanie przez dłuższy czas większych pieniędzy na lokacie i zerwanie jej przed czasem nie przyniesie nam żadnego zysku, a przecież o to właśnie chodzi. Dlatego jeśli chcemy założyć lokatę w banku to wybierajmy lokaty, które pozwolą nam na stały dostęp do naszych funduszy. Innym wyjściem może być też założenie lokaty na krótszy termin, na przykład na 3 miesiące, bądź zdecydowanie się na lokatę jednodniową. Wtedy z pewnością zyskujemy, a nie tracimy.