Najnowsze informacje

Do czego bankom są potrzebne depozyty?

W literaturze, depozyty bankowe na żądanie określane są inaczej mianem, wkładu pieniężnego. Klienci wpłacają do banku zgromadzone środki finansowe, które trafiają na indywidualny rachunek zwany potocznie kontem. Właściciel takiego konta może bez ograniczeń dysponować zgromadzonymi tam środkami, chyba że podpisał z bankiem umowę, na której podstawie zobowiązał się do zostawienia pieniędzy na określony czas. W takim przypadku mówi się o depozycie terminowym. Za prowadzenie tradycyjnego rachunku bank pobiera opłaty, choć na rynku usług finansowych znaleźć można również darmowe konto bankowe.banki w Polsce

Znaczenie depozytów w działalności zarobkowej banków

Skoro bank w niektórych przypadkach nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta, pojawia się pytanie, jaki ma w tym interes? By to zrozumieć należy przybliżyć zasady funkcjonowania banków. Podstawowa zasada funkcjonowania tych instytucji finansowych polega na udzielaniu klientom kredytów, czyli potocznie mówiąc pożyczaniu pieniędzy na określony okres. Klient, zazwyczaj w miesięcznych ratach, oddaje zaciągnięte zobowiązanie, powiększone o określoną kwotę wyrażoną procentowo. To właśnie oprocentowanie kredytu stanowi dla banku zysk. Im więcej udzielonych kredytów, tym większe zyski. Pojawia się jednak problem, skąd brać gotówkę na ich sfinansowanie. Tutaj właśnie pojawia się rola depozytów bankowych. Klienci posiadający konta bankowe przechowują na nich pieniądze, które są wykorzystywane do udzielania kredytów. Dlatego właśnie bankom tak bardzo zależy na tym, by klienci właśnie u nich posiadali rachunek, na który regularnie będą wpływały pieniądze. Bank, który potrzebuje gotówki jest gotów ponieść oprocentowanie depozytów, by przy przyciągnąć do siebie nowych klientów. Na takich produktach bank nie musi zarabiać, toteż najlepsze konta bankowe są zazwyczaj darmowe.

Dlatego szukając dla siebie konta osobistego należy wybierać takie produkty, które dają dodatkowe korzyści. Trzeba mieć świadomość tego, że to bankom zależy na tym, by posiadać jak najwięcej depozytów, ponieważ dzięki temu mogą udzielać większej liczby kredytów, a na nich właśnie te instytucje finansowe głównie zarabiają. W związku z tym nie należy przywiązywać się do jednego banku i regularnie przeglądać internetowy ranking kont bankowych, a po znalezieniu korzystniejszej oferty, bez skrupułów przenosić środki finansowe na nowe konto.