Najnowsze informacje

Konto oszczędnościowe alternatywą dla lokat bankowych?

Konto oszczędnościowe w swojej charakterystyce łączy lokaty terminowe oraz rachunki bankowe. Pozwala na stały dostęp do oszczędności oraz obracanie nimi, oferując przy tym możliwość zarabiania na odsetkach z oprocentowanego rachunku. Największym plusem konta oszczędnościowego jest uniwersalność, która polega na jednoczesnym zarabianiu na oszczędnościach i nieograniczonym dostępnie do środków. Standardowa lokata terminowa wiąże się zamrażaniem kapitału. Wcześniejsze wycofanie środków oznacza utratę naliczonych odsetek. Konto oszczędnościowe umożliwia wpłaty i wypłaty kapitału, przy czym równocześnie nie stracimy odsetek. Z tego względu przypomina to w funkcjonowaniu zwykły rachunek osobisty.kontooszczednosciowe.com - konto oszczędnościowe

Oprocentowanie

Wysokość oprocentowania jest uwarunkowana najczęściej od zgromadzonych środków na koncie. Reguła polega na tym – im więcej wpłacimy na rachunek oszczędnościowym tym większe oprocentowanie zaoferuje bank. Część banków, jednak od razu z góry gwarantuje pewną wysokość oprocentowania, niezależnie od tego ile pieniędzy wpłaci klient. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest możliwe do porównania na stronach internetowych banków oraz poprzez rankingi kont oszczędnościowych. Oprocentowanie jest naliczane najczęściej raz w miesiącu lub codzienne. Bardzo często zdarza się, że oprocentowanie oferowane na kontach oszczędnościowych jest zmienne i uzależnione od sytuacji makroekonomicznej. Oczywiście jak od większości zysków kapitałowych, należy zapłacić podatek, który wynosi 19%.

Opłaty i prowizje za prowadzenie rachunku

Prowadzenie konta oszczędnościowego wiąże się z opłatami i prowizjami należnymi bankowi. Bank, może pobierać opłaty za prowadzenie konta, ale przeważnie są to opłaty za przelewy do innych banków. Najczęściej tylko jeden przelew miesięcznie jest darmowy. Występują odstępstwa od tej reguły, jednak rzadko dlatego, że banki oferując oprocentowane rachunki starają się ograniczyć płynność środków. Gdyby klienci mogli bez kosztowo obracać pieniędzmi na koncie, byłoby to nie opłacalne dla banków.

Banki nieraz stosują promocje podwyższając okresowo oprocentowanie na koncie. Promocja jednak trwa tylko przez jakiś czas i następnie ulega zakończeniu. Po tym, oprocentowanie spada i nie jest tak atrakcyjne jak na początku. Jest to częsty wabik na klientów. Na rynku funkcjonują także inne promocje, dlatego warto śledzić oferty na bieżąco.