Najnowsze informacje

Kredyt gotówkowy a karta kredytowa – zalety i wady poszczególnych rozwiązań

Zaciągnięcie długu przy dostępnej obecnie szerokiej ofercie kredytów gotówkowych, dodatkowo reklamowanych niemal na każdym kroku, staje się bardzo łatwe. Choć w nieco mniejszej skali, banki oferują kredyty gotówkowe, karty gotówkowe, a nawet odnawialne kredyty, debety, na tradycyjnych kartach płatniczych.Oferty kont oszczędnościowych

Potrzebując szybkiego zastrzyku gotówki na tzw. dowolny cel, dostępne stają się różnego typu rozwiązania. Debety, kredyty gotówkowe oferowane nie tylko przez banki, ale i firmy pożyczkowe, oraz karty kredytowe. Każde z tych rozwiązań cieszy się wyższą funkcjonalnością w określonych warunkach, nieco odmiennych od pozostałych źródeł szybkiej gotówki.

Debety na rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowym w banku

Szybkie debety na standardowych kontach bankowych wymagają wcześniejszej aktywacji w banku. Konieczne staje się złożenie odpowiedniego wniosku, którego pozytywne rozpatrzenie uruchamia możliwość zaciągnięcia na rachunku odnawialnego kredytu gotówkowego. Debety posiadają jednak stosunkowo niskie limity i nie zawsze odpowiadają oczekiwanej kwocie. Ich wysokość często wynosi maksymalnie 50 % wartości miesięcznych wpływów na rachunek, regularnie otrzymywanych przez ostatnie kilka miesięcy. Potrzebując większej sumy, konieczne staje się wykorzystanie bardziej otwartych źródeł gotówki.

Kredyt gotówkowy kontra karta gotówkowa

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i karta kredytowa, oferują możliwość szybkiego pożyczenia kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wybór konkretnego rozwiązania, niezależnie od aktualnej oferty bankowej i firm pożyczkowych, zależy od bieżącej sytuacji finansowej osoby zaciągającej dług.

Karty kredytowe stają się sprawnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących szybkiej gotówki na krótki czas. W takiej sytuacji dług jest niemal darmowy, ponieważ wiele kart nie nalicza oprocentowania za pożyczone środki przez określony od momentu zaciągnięcia długu, ewentualnie początku okresu rozliczeniowego, w którym dług został zaciągnięty, czas. Spłacając dług zaciągnięty kartą kredytową w okresie bezodsetkowym jedyne koszty jakie ponosi klient banku, to opłaty związane z posiadaniem karty kredytowej do dyspozycji.

Jednak odłożenie spłaty na później oznacza szybkie naliczanie odsetek oraz konieczność comiesięcznych spłat przynajmniej części zadłużenia.

Kredyty gotówkowe przeznaczone są natomiast dla osób, które mogą poczekać nawet do kilku dni na gotówkę, w za mian za co otrzymają potrzebną gotówkę oraz możliwość stosunkowo niskiego oprocentowania kredytu, który spłacany będzie przez dłuższy czas. Jeśli kredytobiorca pożycza większą sumę, której nie jest w stanie spłacić w krótkim czasie, znacznie lepszym wyborem staje się zatem wybór kredytu gotówkowego, najlepiej w banku.

Firmy pożyczkowe, oferujące kredyty gotówkowe ‘bez BIK’, często są w stanie pożyczyć zainteresowanej osobie większą sumę niż banki. Jednak za tym luźniejszym nastawieniem do zdolności kredytowej klienta, wymagają spłacenia znacznie większej sumy, zawierającej wyższe odsetki, które jednak nie są jedynymi kosztami pożyczki. Choć także banki często wymagają opłacenia różnego typu ubezpieczeń, np. od utraty pracy, zazwyczaj składki ubezpieczeniowe okazują się znacznie niższe niż w przypadku firm pożyczkowych.