Najnowsze informacje

Lokaty bankowe – czyli pomysł na oszczędności

Chociaż dzięki oszczędnościom możemy zrealizować upragnione cele, jak np. zagraniczna wycieczka, remont mieszkania, czy kupno nowego samochodu, to często trudno zgromadzić nam potrzebną kwotę. Najczęściej nadwyżki w domowym budżecie przeznaczamy na bieżące potrzeby. Jak oprzeć się pokusie?kontooszczednosciowe.com - ranking

Przechowuj i zarabiaj na odsetkach

Zdarza się niekiedy, że nieoczekiwanie otrzymujemy większą sumę pieniędzy – może to być wygrana w grach losowych, spadek, czy premia w pracy. Często jednak zamiast odłożyć te pieniądze na określony cel, przeznaczamy je na codzienne wydatki, albo ekstra zakupy. Tymczasem można taką nadwyżkę zdeponować w banku – lokata nie tylko pozwala na przechowanie pieniędzy w bezpiecznym miejscu, ale również może przynieść zyski z tytułu odsetek. Jeśli więc otrzymamy niespodziewaną kwotę, z którą tymczasowo nie zamierzamy nic robić, najlepszym pomysłem jest wpłacenie jej do banku.

Lokata w banku – ogólne zasady

Podpisując umowę z wybranym bankiem zobowiązujemy się do wpłacenia na lokatę pieniędzy na określony w niej okres czasu. Po jego upływie instytucja wypłaca nam tę kwotę powiększoną o odsetki, na które w dużej mierze wpływa oprocentowanie lokat, czas obowiązywania umowy i oczywiście to, jak wysoką sumę powierzamy bankowi. Zasadniczo w ciągu trwania umowy pieniądze są zamrożone, a więc nie możemy z nich skorzystać. Jeśli jednak z różnych powodów zdecydujemy się wycofać nasze oszczędności, bank oczywiście je wypłaci, ale najprawdopodobniej bez odsetek.

Jak korzystnie ulokować oszczędności?

Lokaty to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla tych osób, które mają zaoszczędzoną sporą sumę pieniędzy i nie chcą ich inwestować ze względu na ryzyko. Warto jednak przed udaniem się do banku sprawdzić oferty poszczególnych instytucji – w końcu najlepsza lokata to ta, która najpełniej odpowiada naszym oczekiwaniom. Zależnie od tego jak dużo pieniędzy zamierzamy zdeponować, na jak długo i jaki zysk zamierzamy osiągnąć, powinniśmy szukać wśród określonych propozycji. Porównywanie lokat, np. na stronach internetowych może być więc pierwszym krokiem podczas rozglądania się za najkorzystniejszym dla nas rozwiązaniem.