Najnowsze informacje

Mieszkanie dla Młodych – co to jest?

Chyba każdy młody człowiek wchodzący w dorosłe życie marzy o tym, aby zamieszkać we własnym domu. Zazwyczaj mało kto rozpoczynając pracę zawodową dysponuje odpowiednio wysoką sumą, która pozwoliłaby na kupno mieszkania. Na szczęście można skorzystać z programu MDM…

Young couple meeting financial adviser

Kto może skorzystać?

Program Mieszkanie dla Młodych – bo właśnie ta nazwa kryje się pod skrótem – polega na dofinansowaniu wkładu własnego dla osób kupujących pierwsze mieszkanie przed 35 rokiem życia. Początkowo taką możliwość mieli tylko ci, którzy nabywali lokale mieszkalne na rynku pierwotnym. Od września bieżącego roku jednak przepisy nieco się zmieniły, umożliwiając m. in. również dofinansowanie kupna mieszkania na rynku wtórnym. Z programu mogą skorzystać tylko małżeństwa oraz single. Limit wieku czy ograniczenie dotyczące pierwszego mieszkania nie dotyczy rodzin wielodzietnych, które mogą przeprowadzić się do większego lokum niezależnie od tego, czy wcześniej byli już właścicielami lokali mieszkalnych czy też nie – jest to więc duża pomoc dla wszystkich tych, którzy z racji powiększającej się rodziny chcieliby zapewnić dzieciom i sobie lepsze warunki.

Jakie mieszkania spełniają warunki programu?

Mieszkanie dla Młodych to program, w ramach którego można dofinansować zakup lokalu mieszkalnego, o ile spełnia on wymagane warunki. Dopłatą objęte jest 50 mkw. w przypadku mieszkania, którego powierzchnia zgodnie z regulaminem może wynosić maksymalnie 75 mkw. Jeśli decydujemy się na kupno domu jednorodzinnego, w sumie jego powierzchnia nie może przekraczać 100 mkw. W przypadku rodzin z co najmniej trójką dzieci dofinansowanie obejmuje 65 mkw. (dla mieszkań, których powierzchnia nie może przekraczać 85 mkw.; w przypadku domu jednorodzinnego limit powierzchni wynosi 110 mkw.).

Dlaczego warto?

Program MDM to dobre rozwiązanie w przypadku zarówno osób samotnych, jak i młodych małżeństw, które chciałyby kupić pierwsze własne mieszkanie. Również dla rodzin wielodzietnych skorzystanie z programu daje możliwość zamieszkania w większym lokalu, co z pewnością przekłada się na komfort życia. Jeśli więc planujemy kupno domu jednorodzinnego lub mieszkania – warto sprawdzić, czy możemy skorzystać z pomocy.