Najnowsze informacje

Na jak długo zdeponować oszczędności na lokacie?

Depozyty terminowe są najpopularniejszym i najchętniej wybieranym przez deponentów instrumentem oszczędnościowym głównie za sprawą pewnego zysku bez jakiegokolwiek ryzyka utraty kapitału. Produkty te jednak wymagają zamrożenia całości zdeponowanej dumy na czas trwania umowy z bankiem, dlatego bardzo istotny jest czas, na jaki przekażemy nasze oszczędności na procent do banku. Porównanie lokat dostępnych na rynku wykazuje, że pod względem długości umów do wyboru mamy oferty krótko i długoterminowe.oszczędności w banku

Lokata krótkoterminowa

Pod pojęciem krótkoterminowych określa się wszystkie depozyty zawierane na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. W praktyce istnieje tu duża dowolność w rodzaju terminów, jakie deponenci mają do wyboru, gdyż skorzystać można zarówno z produktów kilkudniowych, kilkutygodniowych czy kilkumiesięcznych, jednak nie dłuższych niż rok. Ponieważ terminy zapadalności umów nie są w tym przypadku długie, nie jest także konieczne zamrażanie swoich oszczędności na wiele lat bez możliwości dostępu do nich. Wprawdzie lokaty krótkoterminowe nie umożliwiają bezkarnej rezygnacji i przedterminowe anulowanie depozytu pozbawi nas odsetek, jednak o wiele łatwiej jest zdeponować na procent swoje oszczędności na kilka miesięcy, niż na kilka lat. Oprocentowanie lokat krótkoterminowych do atrakcyjnych nie należy, w dodatku w krótkim czasie przy niewysokim depozycie ciężko spodziewać się znacznych zysków, jednak nierzadko natrafić można na różnego rodzaju promocje podnoszące oprocentowanie przynajmniej przez pewien czas. Warto więc dokładnie analizować ranking lokat i szukać ofert objętych promocjami. Pozwoli to choć przez pewien czas zwiększyć opłacalność danego produktu.

Lokata długoterminowa

Przeciwieństwem depozytów krótkoterminowych są lokaty bankowe długoterminowe. Charakteryzują się one tym, że ich termin zapadalności nie może być krótszy niż rok, a zdarzają się także umowy wieloletnie. Tego typu instrumenty oszczędnościowe dają możliwość większego zarobku niż te z krótszymi terminami umów między innymi poprzez nieco wyższe oprocentowanie, a także za sprawą kapitalizacji odsetek. Im jest ona częstsza, tym częściej odsetki dopisywane są do naszego depozytu, i kolejne naliczania odbywają się od większych kwot. W perspektywie kilku lat może to przynieść dużo bardziej zadowalające zyski niż w przypadku umów krótkoterminowych. Należy jednak pamiętać, że nie każdego stać na długotrwałe przekazanie do banku swoich oszczędności i to bez jakiegokolwiek dostępu do nich. Jest to zatem oferta skierowana dla tych, którzy gotowi są na długofalowe inwestycje bez obaw o utratę płynności finansowej.

Którą lokatę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do prostych, gdyż wszystko sprowadza się do indywidualnych preferencji i możliwości finansowych. Obie oferty oszczędnościowe dobrze spełniają swoje funkcje jakimi jest zarabianie na oszczędzaniu, jednak powinny być dopasowane do potrzeb i możliwości deponenta. Jeśli więc nie boimy się długofalowych inwestycji i nasza sytuacja materialna pozwala na zamrożenie na długi czas określonej sumy pieniędzy, to warto zastanowić się nad produktami długoterminowymi. W innym wypadku lepsza będzie opcja krótkoterminowa.