Najnowsze informacje

O kredytach na start dla firm – co warto wiedzieć?

Potrzeba dużej, jednorazowej gotówki wiąże się przeważnie z zakupem pokroju mieszkania czy samochodu lub zakładaniem firmy. Wszystkie te „cele” w kontekście jednorazowego zastrzyku gotówki spaja jedno magiczne słowo „kredyt”. O czym powinniśmy wiedzieć starając się o większe pieniądze z banków?shutterstock_66632845

Na początek nie za wiele

W kwestii finansowania przedsiębiorców istotne znaczenie ma fakt, czy rozchodzi się o kredyt dla firm, czy kredyt dla nowych firm. Rozpoczynający swoje start-upy właściciele mają pod tym względem mniejsze pole do popisu niż przedsiębiorcy z wieloletnim stażem. Banki zdają sobie sprawę z ryzyka jakim jest powierzanie większych pieniędzy ludziom niemającym stabilizacji finansowej i którzy dopiero czekają na rozkręcenie biznesu. Wiele instytucji ekonomicznych albo ogranicza sumę na jaką może wystawić kredyt początkującego inwestorowi, ewentualnie zostawia furtki, ale na zdecydowanie niższe pożyczki. Przy rozkręcaniu większego biznesu warto więc posiadać odłożone wcześniej oszczędności i/lub wsparcie ekonomiczne w rodzinie i bliskich znajomych. Połączenie tych kapitałów z kredytami dla banków pozwoli na rozpoczęcie biznesu.

Porównuj kredyty

Tak jak przy depozytach bankowych tak i kredyty można porównać przeglądając pod tym adresem oferty-kredytow.com/ranking-kredytow-dla-firm aktualny ranking kredytów dla firm. Kluczowe kryteria jakie należy uwzględnić to maksymalna kwota kredytowania, czas potrzebny na jej spłatę, prowizja i oprocentowanie, konsekwencje za przekroczenie terminu spłaty. Warto czytać regulaminy gdy w grę wchodzi pożyczenie osobie fizycznej kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto przy tym uwzględnić fakt, że banki różnie definiują szeroko rozumiany „staż” przedsiębiorcy. Jedynym spoiwem, które nie podlega dyskusji, jest wejście na rynek nowego przedsiębiorcy – którego każdy bank zinterpretuje tak samo, proponując mu najniższy, najbezpieczniejszy kredyt ewentualnie wartościową pożyczkę. Przy właścicielach firm z kilkumiesięcznym stażem instytucje mogą uznawać dwuletnią firmę za start-up, inne już za prosperującą stabilnie inicjatywę.