Najnowsze informacje

Oprocentowanie lokat bankowych – rodzaje i charakterystyka

Dziś pomówimy sobie trochę na temat oprocentowania lokat bankowych. O oprocentowaniu lokat można by mówić naprawdę bardzo wiele, jednak w dzisiejszym artykule poruszymy dwie najbardziej istotne kwestie, to znaczy wysokość oprocentowania lokat oraz rodzaj oprocentowania. Zacznijmy może od wysokości oprocentowania.Oprocentowanie lokat

Wysokość oprocentowania lokat bankowych

Wysokość oprocentowania rzecz jasna jest bardzo różna. Oprocentowanie to jest ustalane przez placówkę bankową, dlatego każdy bank ma różne lokaty o różnorodnym poziomie oprocentowania. Oczywiście my powinniśmy szukać lokaty o najwyższym oprocentowaniu, ponieważ jest to dla nas najbardziej opłacalne. To logiczne, że im większe jest oprocentowanie, tym większe otrzymujemy odsetki. Oprocentowanie lokaty zależy od bardzo wielu czynników, na przykład od jej rodzaju czy tez od długości trwania lokaty.

Rodzaje oprocentowania lokat

Obecnie możemy wymienić dwa rodzaje oprocentowania lokat. Pierwszym z nich jest oprocentowanie stałe.

Oprocentowanie stałe, jak sama nazwa wskazuje, to oprocentowanie, które nie zmienia się przez długość trwania lokaty. Jeśli oprocentowanie naszej lokaty jest ustalone na sześć procent, to nie zmieni się ono ani w połowie trwania lokaty, ani pod jej koniec – będzie cały czas takie samo. Oprocentowanie stałe nie jest zależne od wahań stóp procentowych na rynku. Jego zaletą jest to, że nawet kiedy stopy procentowe ulegają spadkowi – nasza lokata ma cały czas tak samo wysokie oprocentowanie. Poza tym zakładając lokatę bankową z oprocentowaniem stałym mamy możliwość wyliczenia (już na samym początku) ile zarobimy na takiej lokacie. Tak więc zysk z lokaty bankowej z oprocentowaniem stałym jest od samego początku pewny.

Drugim rodzajem oprocentowania lokat bankowych jest oprocentowanie zmienne, które działa analogicznie do oprocentowania stałego. Tym razem jednak jest ono zależne od stóp procentowych na rynku. Jeśli ulegają one zmniejszeniu – zmniejsza się nasze oprocentowanie, czyli na przykład z siedmiu procent spada do czterech. Jednak jeśli sytuacja na rynku ulega poprawie – wzrasta oprocentowanie lokaty, czyli na przykład z siedmiu procent robi się dziewięć. Mając lokatę na oprocentowaniu zmiennym nie możemy przewidzieć swojego zysku, ponieważ nigdy nie wiemy jak będzie się przedstawiać sytuacja na rynku. Na takiej lokacie możemy więc bardzo dużo zarobić, jednak możemy równie dobrze sporo stracić, dlatego z całą pewnością warto bardzo dobrze przemyśleć założenie lokaty o oprocentowaniu zmiennym.