Najnowsze informacje

Oprocentowanie lokat bankowych. Wybrać stałe czy zmienne?

Na początku, kiedy zaczynamy mówić o lokatach bankowych należy wyjaśnić, co właściwie się kryje za tym pojęciem. Lokata to rodzaj produkt inwestycyjny oferowany nam przez bani bądź inne instytucje finansowe. Jest to w pewnym sensie rodzaj pożyczki, którą zaciąga u nas bank. W zamian za to oferuje nam odsetki. Na co bankowi nasze pieniądze? Dzięki nim bank może udzielać kredytów innym klientom.Oferty kont oszczędnościowych

Lokaty bankowe jak wcześniej wspominano to forma inwestycji naszych funduszy. Jest bezpieczna. Powierzając nasze oszczędności bankowi nie ryzykujemy utratą kapitału jak w przypadku spekulacji giełdowych. Jednak za tą stabilnością kryje się mniejsza stopa zysku. W dzisiejszych czasach bardzo trudno znaleźć lokatę bankową, której oprocentowanie przekraczałoby dziesięć procent.

Oprocentowanie lokaty bankowej. Stałe czy zmienne? Które będzie dla nas korzystniejsze?

Jeśli zdecydujemy się na lokatę bankową mamy do wyboru dwa rodzaje oprocentowanie. Pierwsze z nich jest stałe. Już od pierwszego dnia, kiedy założymy lokatę możemy obliczyć, jakie odsetki otrzymamy. Z dokładnością, co do grosza. W przypadku oprocentowania zmiennego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Bank może je zmieniać w trakcie trwania lokaty, tak, więc nigdy nie możemy być do końca pewni, jakie odsetki otrzymamy na koniec trwania naszej lokaty.

Zmienne oprocentowanie lokaty. Jakie czynniki na nie wpływają?

Na zmiany wysokości oprocentowania lokat mają wpływ przede wszystkim stopy procentowe. Jeśli stopy procentowe rosną rośnie także automatycznie oprocentowanie lokat bankowych. Jeśli stopy procentowe są obniżane spada również oprocentowanie naszej lokaty. Narodowy Bank Polski zmienna wysokość stóp procentowych w reakcja na wydarzenia, jakie ciągle zachodzą w gospodarce.

Więc co ma robić przeciętny zjadacz chleba, który chce wybrać lokatę bankową? Jak podjąć dobrą decyzję?

Rozwiązanie jest bardzo proste. Gdy sytuacja na rynku jest bardzo dobra można bez większych obaw postawić na lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Natomiast, gdy sytuacja jest niepewna, gospodarka pogrąża się w kryzysie lepiej zdecydować się na lokatę o stałym oprocentowaniu. Być może zarobimy mniej, ale mamy całkowitą pewność, że nasze oszczędności są całkowicie bezpieczne. Wybór oczywiście należy do nas.

Przeczytaj więcej na oszczednoscionline.pl