Najnowsze informacje

Rodzaje kont oszczędnościowych

Depozyty bankowe umożliwiają lokowanie oszczędności w banku na przypisanym koncie. Jest to forma najpowszechniejszej inwestycji w dzisiejszych czasach. Depozyty bankowe mogą obejmować czas nieokreślony (dowolne dysponowanie środkami przez właściciela) lub na czas określony (jest to forma lokat terminowych). Finansami umieszczonymi w depozycje bank dysponuje właściwie w swobodny sposób, zapewniając jednak właścicielowi konta odpowiednie odsetki. Wysokość oprocentowania w sytuacji tego rodzaju depozytów bankowych zależy w głównej mierze od długości okresu deponowania. Istnieją trzy najistotniejsze rodzaje depozytów bankowych.finanse osobiste

Konta osobiste są podstawową usługą, którą gwarantuje nam praktycznie każdy bank. Współcześnie praktycznie większość Polaków posiada już własne konto osobiste w banku. Z tej usługi mogą skorzystać zarówno osoby dorosłe, a także niepełnoletnie z upoważnieniem opiekunów. Banki najczęściej oferują również wszelakie funkcjonalności związane z posiadaniem konta. Większość ofert kont osobistych, które zapewniają nam banki, jest zwolniona zupełnie z kosztów ich prowadzenia. Bardzo często konto osobiste możemy założyć w bardzo wygodny sposób, wykorzystując stronę internetową.

Konta oszczędnościowe są standardowym rachunkiem, posiadającym znacznie większe oprocentowanie niż tradycyjny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Zazwyczaj zakładany jest dodatkowo do konta osobistego. Posiadając je możemy oszczędzać, a równocześnie posiadamy ciągły dostęp do zdeponowanych środków. Trzeba jednaj pamiętać, że najczęściej transakcje wykonywane z rachunku oszczędnościowego są objęte pewnymi opłatami obniżającym dotychczas osiągnięte zysk.
Lokaty terminowe natomiast umożliwiają lokowanie pieniędzy na koncie w banku przez określony okres. Właściciel lokaty uzyskuje określony kapitał z ulokowanych pieniędzy w formie odsetek. Wysokość odsetek w dużej mierze zależy od oprocentowania lokaty, które jest ściśle powiązane z długością okresu deponowania. Powinniśmy jednak pamiętać, iż wypłacenie pieniędzy przed upływem określonego terminu może wiązać się z poważną stratą finansową. W tej sytuacji należy pozostawić środki na lokacie aż do końca terminu umowy.