Najnowsze informacje

Wysokość kredytów samochodowych – czy jest jakiś limit?

W teorii, jeśli bierzemy kredyt gotówkowy na dowolny cel, jego wysokość będzie wyznaczana albo przez naszą zdolność kredytową, albo przez z góry ustalony limit narzucany przez banki lub firmy pożyczkowe. W przypadku kredytu samochodowego limit ten wyznaczany jest, całkiem zresztą naturalnie, ceną samego auta, które chcemy nabyć. Trzeba jednak pamiętać, że koszt zakupu to nie tylko kwota za podstawową usługę, ale również za szereg usług dodatkowych – klimatyzację, poduszki powietrzne, a nawet obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC.shutterstock_136515008

Bierz, ile chcesz?

Finalnie trudno więc mówić o limicie wyznaczanym faktycznie przez wyłącznie cenę auta, chociaż niektóre banki właśnie w ten sposób wyznaczają wysokość kredytu. Wszelkie opłaty dodatkowe klient musi więc ponosić już samodzielnie, ponieważ wartość kredytu ich po prostu nie obejmuje. Plusem jest jednak to, że biorąc kredyt na samochód nie musimy się właściwie martwić jego wysokością – banki równie chętnie udzielają gotówki na zakup auta wartego trzydzieści tysięcy, jak i dwieście tysięcy złotych. Decyzję o tym, czy kredyt zostanie przyznany, pracownik banku podejmuje jednak dopiero z chwilą, gdy zapozna się z przedstawioną dokumentacją oraz przeliczy naszą zdolność kredytową. Chociaż sam proces wydaje się długotrwały i tak naprawdę ma na celu wyeliminowanie nierentownych klientów, średnio 85% wniosków zostaje zaopiniowanych pozytywnie. I bez znaczenia jest tu fakt, jaką wysokość ma zaciągane zobowiązanie.

Finansowanie wartości auta

Czytając umowę kredytową – zarówno wstępną, jak i finalną, po wszystkich wprowadzonych zmianach warunków – sprawdźmy dwa razy, jak wygląda kwestia finansowania kredytu. Skoro w teorii nie ma limitu na jego wysokość, równie dobrze możemy wnioskować o sfinansowanie zarówno 40%, 80%, jak i całości wartości samochodu. Coraz częściej w ofertach banków pojawiają się jednak jeszcze inne kredyty samochodowe, które obejmują finansowanie nawet… 110% wartości samochodu! Są to oferty kierowane głównie do klientów, którzy w ramach dodatkowych 10% chcą je zainwestować w pakiet premium wyposażenia samochodu – wspomnianą wcześniej klimatyzację, zakup wymiennych opon zimowych i letnich, komputera pokładowego. Najczęściej pieniądze te przeznaczane są na zakup dodatkowego ubezpieczenia OC lub sprzętu niezbędnego w autach – apteczki, gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, etc. Banki nie interesują się tym, na co wydamy dodatkowe pieniądze, o ile zostaną one zainwestowane w usługi związane z kupowanym samochodem. Porównaj różne oferty banków i znajdź ten właściwy kredyt samochodowy 2016.